Odchudzanie – jak zacząć?

Odchudzanie – jak zacząć?

odchudzanie

Bycie otyłym nie jest tylko problemem estetycznym, o czym osoby borykające się z nadprogramowymi kilogramami doskonale wiedzą. Nadmierna masa ciała nie sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia – zarówno fizycznego jak i psychicznego. Nie bez powodu mówi się przecież, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Wiele osób ma już za sobą niejedną dietę, jednakże zwykle są one na tyle restrykcyjne, że początkowa motywacja szybko się ulatnia, a oporna tkanka tłuszczowa jak była, tak jest. Nie mówiąc już o efekcie jo-jo, który jest zmorą wielu odchudzających się osób. Jak zatem rozpocząć skuteczne odchudzanie?

 

 

Zdrowy tryb życia – co jeść, aby schudnąć?

 

Osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy powinny jeść o regularnych porach i bez pośpiechu. Zaleca się małe objętościowo, ale częstsze posiłki. Z całą pewnością nie może zabraknąć codziennej dawki warzyw, najlepiej w wersji surowej. Świetnie sprawdzą się także warzywno-owocowe smoothie. W jadłospisie powinny znaleźć się także: chude mięso, ryby, jajka, zimnotłoczone oleje roślinne, pestki, nasiona i orzechy. Zaleca się również zwiększenie podaży białka w diecie.

 

Nie pomijaj śniadań i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

 

Wiele osób nie ma czasu na zjedzenie czegoś rano albo po prostu świadomie rezygnuje ze śniadania, pozbawiając się przy tym energii na następne kilka godzin i drastycznie zwiększając ryzyko napadów wilczego głodu w późnych godzinach wieczornych. Wygłodniały umysł rzuca się na wszystko – a najchętniej na fast foody, słodycze i inne pożywienie obfitujące zarówno w cukier, jak i tłuszcz. Jest to niestety prosta droga do nabycia kolejnych kilogramów i wyrzutów sumienia. Organizm osób pomijających śniadania zwalnia wydatkowanie energii i zwiększa gromadzenie jej w postaci tkanki tłuszczowej. Bardzo ważne jest także wypijanie przed posiłkami wody, najlepiej z octem jabłkowym, dzięki czemu pokarm będzie lepiej trawiony i w efekcie zjemy też mniej. Najlepsza będzie czysta woda, soki warzywne i napary ziołowe.

 

Skuteczny plan treningowy i odchudzanie, czyli codzienna dawka ruchu na pozbycie się zbędnych kilogramów

 

Oprócz dobrze zbilansowanej diety nie można zapomnieć o aktywności fizycznej. Nie trzeba oczywiście od razu wylewać litrów potu na siłowni każdego dnia. W odchudzaniu liczy się systematyczność. Można ćwiczyć każdego dnia, ale na umiarkowanym poziomie. Najpierw można zacząć od spacerów, jazdy na rowerze i pływania. W przypadku ćwiczeń aerobowych zaleca się, aby wysiłek trwał co najmniej godzinę. Taki trening warto powtarzać trzy razy w tygodniu. Oprócz ćwiczeń cardio warto także wdrożyć do swojego planu treningowego ćwiczenia siłowe, które jeszcze efektywniej pozwalają uzyskać wymarzoną sylwetkę. Ponadto dzięki nabraniu masy mięśniowej, można spalić więcej kalorii.