Plan treningowy na odchudzanie – co powinien zawierać?

Plan treningowy na odchudzanie – co powinien zawierać?

plan treningowy odchudzanie

Dieta to jedno, ale bez odpowiedniej dawki ruchu na próżno jest marzyć o uzyskaniu smukłej sylwetki. Tkanka tłuszczowa niestety nie posiada właściwości samosplających, dlatego tak ważne jest opracowanie odpowiedniego planu na redukcję zbędnych kilogramów. Znaczenie ma nie tylko intensywność i częstotliwość treningów, ale również ich różnorodność. Dobrze zbilansowany jadłospis i plan treningowy to klucz do sukcesu. Po wysiłku fizycznym trzeba bowiem dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych, aby mógł się zregenerować, odżywić mięśnie i usprawnić proces spalania tkanki tłuszczowej. Jak zatem powinien wyglądać taki plan treningowy, aby uzyskać pożądane efekty?

Odpowiedni plan treningowy odchudzanie wspomoże – co powinno się w nim znaleźć?

Nadal nie brakuje osób mylnie myślących, że wystarczy przez jakiś okres czasu się głodzić czy też stosować restrykcyjną dietę do uzyskania pięknej sylwetki. Niestety takie osoby są w błędzie i zachowując się w ten sposób, mogą jedynie sobie zaszkodzić. Odchudzanie jest długotrwałym procesem, wymagającym cierpliwości. Zrzucenie kilku kilogramów w miesiąc jest możliwe, ale nie jest to właściwe ani też zdrowe. Ponadto, w ten sposób możemy pozbyć się masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej. Organizm nie oszczędzi bowiem naszych mięśni, jeśli poczuje się zagrożony nagłą i dużą restrykcją kaloryczną. Co więcej, po powrocie do swoich nawyków żywieniowych, bardzo szybko pojawi się efekt jo-jo i często nawet przybywa jeszcze więcej kilogramów, niż przed rozpoczęciem swojej przygody z odchudzaniem. Jeśli chcemy zatem pozbyć się zbędnych kilogramów, to należy zrobić to z głową. To z kolei wymaga opracowania planu treningowego i żywieniowego.

Plan treningowy na odchudzanie – co powinien zawierać?

Na początek plan treningowy powinien składać się z rozgrzewki, pięciu ćwiczeń głównych i ćwiczeń mających na celu wyciszenie rozgrzanego organizmu. Każde z ćwiczeń należy powtarzać po 10 razy w trzech seriach. Niezwykle ważna w przypadku treningu siłowego jest prawidłowa technika. Po poprawieniu swojej kondycji można zwiększyć ilość powtórzeń do 12 i ilość serii do 4. W treningu na redukcję warto łączyć ćwiczenia siłowe z aerobowymi. Trening cardio powinien trwać 30-40 minut.

Jeśli chodzi zaś o dietę, to należy zmniejszyć jej kaloryczność o 200-300 kcal. Nie może zabraknąć w niej białka (koktajl białkowy, nabiał, warzywa strączkowe, ryby, jaja, ryby) i zdrowych tłuszczy (tłuste ryby, nasiona, pestki, orzechy, awokado) oraz nieprzetworzonych węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym (razowy ryż, kasze, warzywa, owoce na czczo). Należy także przyjmować co najmniej 1,5 l płynów dziennie.