Krótka historia butów do biegania

Krótka historia butów do biegania

Wychodząc na trening, nie zastanawiamy się za długo nad naszymi sportowymi butami. Jedyny raz, kiedy poświęciliśmy im więcej uwagi, był podczas ich zakupu. Jednak i tak, nasze myśli skierowane były wtedy w kierunku funkcjonalności, designu czy kolorystyki, a nie historii jaka stoi za powstaniem naszego obuwia. Kto wpadł na pomysł stworzenia butów, które będą idealne do biegania i jak rozwinął się późniejszy wyścig marek o najlepsze rozwiązania w tym temacie?

Początki

Cała historia rozpoczyna się pod koniec XIX wieku w Anglii, kiedy to w 1895 roku powstała firma J.W. Foster and Sons Limited, z której po wielu latach narodzi się Reebok. Trzy lata później, w Pensylwanii, powstaje Saucony Shoe. Są to pierwsze w Europie i Ameryce firmy, które zajęły się produkcją butów sportowych. Na rynku było jednak tylko kilka modeli, które dodatkowo były ciężkie i sztywne, a wybór fasonów czy wzorów był bardzo mały.

W firmie Foster and Sons powstały pierwsze buty z przeznaczeniem do biegania. Posiadały przytwierdzone kolce, które miały zminimalizować utratę czasu, podczas każdego cofania się stopy, odbijającej się od podłoża. W 1924 roku, marka wyposażyła w swoje obuwie sportowe czołowych lekkoatletów, startujących na Igrzyskach Olimpijskich.

Współczesne marki

REEBOK – początki marki to działalność firmy Foster and Sons, a odgałęzienie w formie Reebok’a, zostało stworzone przez wnuków jej założyciela – Jeffrey’a i Josepha. Pod koniec lat 70., Paul Fireman, który był dystrybutorem artykułów sportowych, zobaczył model Reebok na wystawie międzynarodowej. Wynegocjował licencję na sprzedaż w Ameryce Południowej i wprowadził trzy dodatkowe fasony butów. Stały się one najdroższym obuwiem dostępnym w tym czasie w sprzedaży. Popularność firmy wzrosła gwałtownie w latach 80., kiedy to wprowadzono model dla kobiet – Freestyle, przeznaczony do aerobiku, bardzo popularnego w tamtym okresie.

SKECHERS – w 1992 roku, Robert Greenberg wraz ze swoim synem, założyli spółkę Skechers USA, zajmującą się importem europejskich marek. Jednak niedługo później, stworzyli także własną linię obuwia, czyli Skechers Sport Utility Footwear, która niesamowicie przyczyniła się do amerykańskiego stylu lat 90. Od tamtego czasu, buty Skechers, popularne są na całym świecie, aż do dziś.

ADIDAS I PUMA – początki obu marek, sięgają 1920 roku. Dwudziestoletni wówczas, Adolf Dassler, nazywany także “Adi”, postanowił zacząć produkcję obuwia, ponieważ po powrocie z wojny nie miał pracy. Pierwsze modele, bardzo prymitywne, powstały w małym miasteczku Herzogenaurach w Bawarii. Gumowa podeszwa pochodziła z uszczelki zbiornika paliwa, a cholewka stworzona była z materiału, z którego szyto namioty. Doświadczeni wojną ludzie stwierdzili jednak, że buty są wytrzymałe i wygodne, a firma zaczęła się rozwijać. Adolf zarejestrował firmę jako Gebruder Dassler OHG i zaprosił do współpracy swojego brata, Rudolfa. Marka szybko się rozwijała, jednak po zakończeniu II wojny światowej doszło między braćmi do sprzeczki i Adi stał się jedynym właścicielem, zmieniając nazwę na Adidas. Rudolf przeniósł się w inną część miasta i założył konkurencyjną firmę, o nazwie Puma.

NEW BALANCE – pierwsze profesjonalne buty sportowe, firma wyprodukowała w 1938 roku, czyli po około 30 latach produkowania wkładek do butów. Zostały one wykonane dla klubu Boston Brown Bag Harriers. 3 lata później, marka zajmowała się tworzeniem obuwia także dla bejsbolistów, bokserów i tenisistów, a w kolejnych latach udoskonalaniem technologii dla biegaczy.