Narciarstwo biegowe – trening, trasy oraz sprzęt

Narciarstwo biegowe – trening, trasy oraz sprzęt

narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe staje się coraz popularniejszą formą aktywności zimowej. Jeśli chcemy rozpocząć naszą przygodę z tym sportem, powinniśmy na początku dowiedzieć się wszystkich podstawowych informacji, a także zdecydować się na konkretny styl oraz odpowiedni do niego sprzęt. Jaką technikę oraz trasy wybrać na początek, jaki trening możemy wykonać, a także na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego sprzętu? Podpowiadamy!

Narciarstwo biegowe – podstawowe informacje

Narciarstwo biegowe nie wymaga od nas umiejętności jazdy na zwykłych nartach. Nie potrzebujemy też stoku ani specjalnych tras. Tak naprawdę wystarczy śnieg oraz specjalny sprzęt. Możemy wybrać się za miasto, do lasu, na pola czy po prostu łąki. Również umiejętności nie musimy szkolić przez kilka dni. Po jednym dniu spędzonym na nartach biegowych będziemy wiedzieć jak się w nich poruszać. Możemy zacząć od spacerów, a skończyć na biegach oraz bardziej stromych zjazdach.

Narty biegowe z butami, czyli sprzęt

Aby móc rozpocząć przygodę z narciarstwem biegowym musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Niezbędne nam będą:

  • Narty biegowe – najbardziej klasyczne, czyli narty śladowe, które powinny posiadać łuskę ułatwiającą podchodzenie.
  • Buty biegowe – wodoodporne, z ocieplaną, przepuszczającą membraną oraz wysoką cholewką, sprawdzą się praktycznie na każdej trasie oraz poza nią.
  • Wiązania – powinniśmy zakupić jednocześnie z butami, tak aby pasowały do siebie.
  • Kije – kije do narciarstwa biegowego powinny być lekkie, z piankową rączką oraz regulowanym paskiem. Kije powinny być sztywne i nie poddawać się ani uginać. Najlepiej sprawdzają się konstrukcje z włókna węglowego, które są lekkie ale wytrzymałe.
  • Ubrania – kurtka do narciarstwa biegowego powinna być dopasowana, ale na tyle elastyczna aby nie krępować ruchów. Dobrze jeśli na przodzie posiada wszytą ocieplinę, a z tyłu tkaninę z wywietrznikami. Dzięki temu kurtka będzie zapewniać nam ciepło i ochronę przed wiatrem, ale nie będziemy się w niej pocić. Na nogi wystarczy nam bielizna termoaktywna oraz lekkie i elastyczne spodnie.

Najlepsze trasy dla początkujących

Zanim na dobre rozpoczniemy przygodę z narciarstwem biegowym i zdecydujemy się na konkretny jego styl, dobrze jest opanować podstawowe ruchy. Najlepiej sprawdzą się do tego pobliskie ośnieżone łąki, pagórki czy lasy. Możemy także wybrać się na przygotowane ratrakami trasy, jednak warto wcześniej sprawdzić czy nie jest to przypadkiem trasa wyczynowa. Kiedy opanujemy już początki, powinniśmy zdecydować czy zamierzamy korzystać z gotowych tras, chcemy wybrać się w góry czy może pobiegać po bezdrożach. W zależności od naszej decyzji powinniśmy do konkretnej trasy dobrać odpowiedni sprzęt. Bowiem do turystyki górskiej musimy zakupić narty skitourowe, a do jazdy poza trasami narty typu backcountry.