Czym powinny charakteryzować się buty do biegania w trudnym terenie?

Czym powinny charakteryzować się buty do biegania w trudnym terenie?

buty do biegania

Biegasz po żwirowych ścieżkach, lesie albo górskich szlakach? Z pewnością przydadzą Ci się specjalne buty do biegania. Salomon, Altra czy inne firmy mają w swojej ofercie wiele modeli. Jak wybrać właściwy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia do biegania w trudnym terenie.

Trudny teren – czyli jaki?

Na początek warto doprecyzować, co tak naprawdę kryje się pod określeniem “trudny teren”. Buty do biegania po górach Salomon czy innych marek przydadzą się osobom, które regularnie budują formę na nawierzchniach innych niż asfalt, chodniki lub udeptane ścieżki w parku. Trudnym terenem można więc nazwać różnego rodzaju kamieniste i żwirowe trakty czy górskie szlaki. To także obszary, na których możemy natknąć się na korzenie, trawę albo błoto. Jeśli jednak nie zamierzasz tam biegać, a jedynie pokonywać trasy spokojnym krokiem, wystarczą Ci zapewne na przykład buty trekkingowe Salomon Ortholite.

Buty do biegania w trudnym terenie – najważniejsze cechy

Jak wybrać obuwie do biegania w trudnym terenie? Jest skonstruowane nieco inaczej niż buty przeznaczone do pokonywania tras po asfalcie czy innych równych nawierzchniach. Musi zapewnić stopie nie tylko odpowiedni komfort, ale i bezpieczeństwo. Z tego powodu przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na kilka specyficznych cech.

Bieżnik

Na pierwszy plan wysuwa się kwestia odpowiedniego bieżnika. To właśnie on ma kluczowe znaczenie dla przyczepności, na którą szczególnie trzeba zwracać uwagę na trudnym terenie. Podłoże jest tam zwykle nierówne, w dodatku trzeba być przygotowanym na bieganie po śliskich nawierzchniach czy błocie. Warto więc zdecydować się na głębszy bieżnik. Najbardziej “agresywny” będzie potrzebny do biegania po błotnistej nawierzchni. By zapewnić dobrą stabilność, składa się z długich wypustek ustawionych w różnych kierunkach. To pomaga w oczyszczaniu podeszwy z błota. Taki bieżnik jest też nieco bardziej miękki niż podeszwa przeznaczona do biegania po kamieniach, gdzie potrzeba twardszej podstawy.

Solidne wykonanie

Buty, w których będziesz pokonywać dystans na trudnym terenie, powinny być również wykonane z trwalszych materiałów niż obuwie do biegania po mieście. Mniej w nich delikatnych siateczek, więcej solidnych tworzyw. Czasami są również wyposażone w specjalny system sznurowania, który pozwala na schowanie sznurówek, by nie zaczepiły o różne wystające elementy. Buty do biegania w trudnym terenie powinny być też wzmocnione w miejscach narażonych na uderzenie o kamienie czy korzenie. Najważniejsza jest ochrona palców, dobrze więc, by obuwie posiadało specjalne utwardzenie na czubkach.

Stabilizacja stopy

Stopa poruszająca się po nierównych nawierzchniach jest bardziej narażona na różnego rodzaju skrzywienia i skręcenia niż ta, która biegnie po równym asfalcie. Pokonując górskie trasy trudno uniknąć również podbiegów i stromych zejść. Dlatego buty do biegania po górach powinny być wyposażone w systemy dodatkowo stabilizujące stopę i dokładnie do niej dopasowane. Niektóre buty posiadają więc paski, które stabilizują śródstopie i przytrzymują stopę.

Wodoodporność

Strumienie, kałuże, poranna lub wieczorna rosa – to wszystko może spotkać Cię w czasie przełajowych przebieżek. Dlatego cholewki niektórych butów do biegania po górach są wykonane z wodoodpornych materiałów. Powierzchnie innych są z kolei pokryte tworzywem o szczególnej strukturze, która sprawia, że krople wody spływają po cholewce, zamiast wsiąkać do środka.