Bieganie, gra w piłkę, siłownia. Jak wybrać idealny strój sportowy?

Bieganie, gra w piłkę, siłownia. Jak wybrać idealny strój sportowy?

strój sportowy

Sport to zdrowie – chyba każdy zna to hasło. W Polsce od lat rekordy popularności przed telewizorami oraz na boiskach bije piłka nożna. Polacy pokochali również wizyty na siłowni, które pomagają wyrzeźbić ciało i zachować dobrą kondycję. Nad Wisłą w ostatnich latach widać również coraz więcej biegaczy. Każda z tych aktywności wymaga nieco odmiennego stroju, który pomoże w pełni cieszyć się aktywnością. Podpowiadamy, jak wybrać idealną odzież i buty sportowe.

Stroje piłkarskie

W piłkę nożną gra się w Polsce od lat, ale moda dotycząca piłkarskich trendów odzieżowych jest u nas widoczna dopiero od kilku. Mimo to, kiedy wybieramy komplety piłkarskie, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność i wygodę, a dopiero później myśleć o modnym fasonie czy kolorach. W przypadku piłki nożnej na pierwszy plan wysuwają się buty. Do gry w hali albo na sztucznych nawierzchniach będą potrzebne buty na płaskiej, gumowej podeszwie. Na trawę konieczne będą korki z kołkami wykonanymi z tworzywa sztucznego lub metalu. Obuwie nie może uwierać stopy, dobrze jednak, gdy but będzie do niej dobrze przylegał – dzięki temu zawodnik lepiej czuje piłkę i łatwiej mu o dokładne zagrania.

Termoaktywny materiał

Stroje piłkarskie składają się również z koszulek, spodenek, getrów i ochraniaczy. Dobrze, jeśli koszulki i spodenki są wykonane z materiału termoaktywnego. Sztuczne włókna nie będą łatwo nasiąkać, przepuszczą natomiast pot na zewnątrz. W przypadku getrów trzeba zwrócić uwagę, by zbytnio nie uciskały łydki. Wybór ochraniacza to już indywidualna sprawa – niektórzy wolą dodatkowo zabezpieczyć kostkę, innym wystarcza jedynie mała “deska” wkładana pod getry.

Stroje do biegania

W przypadku amatorów biegania podstawową rolę również odgrywają buty. To od ich wyboru zależy komfort biegu, a częściowo również osiągane wyniki. Najistotniejszym kryterium doboru obuwia jest podbicie stopy oraz sposób, w jaki układa się stopę w czasie biegu. Odpowiednia podeszwa pomoże osobom, które obracają ją do wewnątrz oraz tym, którzy za bardzo obciążają jej zewnętrzną część. Dla biegaczy z niskim podbiciem przeznaczone są nieco sztywniejsze buty, dla tych z wysokim – miękkie i bardziej elastyczne.

Koszulki odprowadzające pot

Koszulki do biegania, podobnie jak te przeznaczone do gry w piłkę, również powinny być wykonane z materiałów termoaktywnych. Syntetyczne tworzywa zapewnią odpowiednią wentylację. Stroje do biegania uzupełniają legginsy, do których przekonują się nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Dzięki temu, że przylegają do ciała, szybciej odprowadzają pot, dodatkowo lepiej trzymając mięśnie. Biegaczowi przyda się też bluza na chłodniejsze dni.

Stroje na siłownię

Niektórzy odwiedzający siłownię stawiają na bawełnianą koszulkę i dresy, ale niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie. Nie sprawdzi się zwłaszcza u osób, które ćwiczą wyjątkowo intensywnie. Bawełna szybko nasiąknie potem, czego pozwolą uniknąć ubrania wykonane z poliestru czy polipropylenu. Takie włókna sprawią, że w czasie treningu odzież nie będzie kleiła się do wilgotnej skóry. Koszulka powinna być elastyczna, ćwiczenia ułatwią również ubrania przylegające do ciała. Męski komplet uzupełnią spodenki, panie postawią zapewne na legginsy. W przypadku kobiet ważną sprawą jest również sportowy biustonosz, który zapobiegnie otarciom w czasie treningu.

Antypoślizgowe obuwie

Buty na siłownię? Oprócz komfortu, warto zwrócić uwagę na dwie istotne cechy. Po pierwsze, obuwie powinno zapewniać odpowiednią amortyzację w trakcie ćwiczeń. Po drugie, ma gwarantować dobrą przyczepność. Poślizgnięcie się i upadek w trakcie wykonywania ćwiczenia na siłowni może mieć opłakane skutki. Dlatego podeszwa buta nie powinna być gładka, a urozmaicona przez rowki i wypustki.