Te rzeczy warto mieć ze sobą podczas wyjść w wysokie góry!

Te rzeczy warto mieć ze sobą podczas wyjść w wysokie góry!

sprzęt górski

Tatry i inne wysokie szczyty pobudzają wyobraźnię kolejnych pokoleń. Wiele z nich jest dostępnych nie tylko dla osób zajmujących się wspinaczką – na Rysy, Kościelec czy Świnicę prowadzą turystyczne szlaki. Każda osoba planująca wycieczkę w wysokie góry powinna jednak pamiętać o odpowiednim ekwipunku. Przedstawiamy listę podstawowych akcesoriów i kilku przydatnych gadżetów, które sprawdzą się wśród skał na dużych wysokościach.

Niezbędny sprzęt w góry

Obuwie górskie

Chociaż wciąż zdarzają się turyści, którzy chcą zdobyć Giewont w klapkach lub wyjść na skalisty szczyt w sandałach, dobre buty to w górach podstawa. Bez odpowiedniego obuwia zbyt daleko nie dojdziemy. Buty do chodzenia po wysokich górach powinny obejmować kostkę i odpowiednio ją usztywniać. Ważna jest też podeszwa, która zapewnia przyczepność w trudnym terenie – im wyższe góry i trudniejszy szlak, tym powinna być twardsza. Na wysokogórskie wycieczki świetnie nadają się buty trekkingowe Salomon – ta firma oferuje modele przystosowane do różnego rodzaju terenowych utrudnień.

Plecak i kurtka

Wycieczka w wysokie góry nie obejdzie się bez plecaka. Powinien być wygodny i dobrze dopasowywać się do pleców, bo zapakujemy do niego sporo rzeczy. Dobrze też, by był wykonany z nieprzemakalnego materiału. W celu ochrony przed deszczem obowiązkowym elementem wyposażenia jest peleryna lub kurtka przeciwdeszczowa – pamiętajmy, że w wysokich partiach gór pogoda może zmienić się niemal w mgnieniu oka.

Apteczka, jedzenie i latarka

Co zapakujemy do plecaka? Powinny się w nim znaleźć napoje i jedzenie. Oprócz kanapek warto wziąć ze sobą słodycze, zwłaszcza czekoladę, która doda energii w razie zmęczenia. Do plecaka należy włożyć również apteczkę, a w niej umieścić między innymi bandaż i folię NRC, która w razie potrzeby ochroni organizm przed wychłodzeniem. W góry nie powinno się również wychodzić bez mapy. Choć dziś przebieg szlaków można bez problemu sprawdzić w telefonie, nasze urządzenie może się rozładować, w dodatku w wysokich górach nie zawsze znajdziemy zasięg. Na wyprawę, która ma się zakończyć zdobyciem wysokiego szczytu, nie zapomnijmy też zabrać scyzoryka, okularów przeciwsłonecznych oraz czapki z daszkiem lub kapelusza.

Przydatne gadżety

Wycieczkę w wysokie góry może ułatwić kilka gadżetów. Jednym z nich są stuptuty biegowe. Chociaż to ochraniacze dedykowane przede wszystkim tym, którzy biegają w trudnym terenie, sprawdzą się również w czasie nieco wolniejszych wędrówek. Dzięki nim do buta nie dostaną się kamienie czy błoto.
Wędrówkę może usprawnić także tak zwany bukłak na wodę, określany również jako pojemnik H2O. To system, dzięki któremu można przenosić wodę w plecaku i ugasić pragnienie bez zdejmowania czegokolwiek z pleców. Wodę pije się przez rurkę zakończoną ustnikiem.

Turyści, którzy szykują się na wymagające podejścia, coraz częściej zabierają ze sobą również kijki trekkingowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem na polskich szlakach są kije trzysegmentowe, charakteryzujące się niewielkim rozmiarem po spakowaniu. Inne gadżety, które mogą nam się przydać w wysokich górach, to kompas, lornetka i ręcznik szybkoschnący. Kompas pomoże mniej doświadczonym turystom zorientować się w terenie, a lornetka – cieszyć się wspaniałymi widokami. Ręcznik szybkoschnący przyda się z kolei zarówno na trasie, jak i w czasie pobytu w schronisku.