Jak wybrać odpowiedni plecak na wyprawę w góry?

Jak wybrać odpowiedni plecak na wyprawę w góry?

plecak

Górska wycieczka to najczęściej walka ze wzniesieniami, trochę adrenaliny i piękne widoki. Do bezpiecznego osiągnięcia tych celów potrzeba jednak kilku elementów, bez których nie warto wybierać się na górską wycieczkę. Jedni wezmą ze sobą kask, inni buty do biegania po górach Salomon. Bez wątpienia jedną z najważniejszych części ekwipunku miłośnika gór jest jednak plecak. Jak wybrać taki, który sprawdzi się w drodze na szczyt lub przełęcz?

Kryteria wyboru plecaka w góry

Przed zakupem plecaka, z którym wybierzemy się na wymarzoną wyprawę w góry, musimy określić, jakie są cele naszych wypraw. Inne cechy plecaka będą ważne w przypadku jednodniowej wycieczki, na inne zwrócimy uwagę w czasie dłuższego wypadu. Najważniejszym kryterium odróżniającym obie opcje jest wielkość bagażu – w przypadku krótkiej przechadzki nie ma potrzeby dźwigania dużego ekwipunku, wystarczy model o pojemności 25-30 litrów. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy wybieramy się w góry na kilka dni. Wtedy przyda się nie tylko przynajmniej dwukrotnie większa pojemność, ale i kilka dodatków, których pozbawione są mniejsze plecaki.

Plecak na wyprawę w góry – najważniejsze cechy

I choć trudno znaleźć uniwersalny plecak, idealnie sprawdzający się w każdych okolicznościach, można znaleźć kilka wspólnych cech, którymi powinny się wyróżniać plecaki przeznaczone na górskie szlaki.

Praktyczne rozwiązania

Ważne, by plecak był funkcjonalny. Nawet w małym modelu powinno znaleźć się kilka kieszeni. Dzięki temu zapewnimy sobie łatwiejszy dostęp do najpotrzebniejszych drobiazgów, nie będzie trzeba tracić czasu na szperanie za nimi w komorze głównej. Praktycznym rozwiązaniem jest też system z wbudowanym w plecak bukłakiem na wodę, do którego zamontowana jest rurka. Dzięki temu możemy pić bez zdejmowania bagażu z pleców.

Wygoda i system nośny

Każdy plecak musi być wygodny, ale w przypadku trwających kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin wędrówek ta sprawa staje się priorytetem. Najważniejszy wpływ ma na to konstrukcja pleców plecaka i zastosowany w niej system nośny. W przypadku profesjonalnego ekwipunku przeznaczonego do wypraw w góry dwie szelki nie wystarczą. Przyda się również pas biodrowy, który pozwala odciążyć plecy. Wiele modeli jest dodatkowo wyposażonych również w regulowany pas piersiowy. Na komfort w czasie pieszej wędrówki wpływa też materiał, którym wyścielone są plecy – siateczki powinny zapewnić odpowiednią wentylację.

Plecak górski, a może plecak biegowy? Salomon i inne firmy

Szczególny rodzaj bagażu będzie potrzebny tym, którzy najszybciej wędrują po górach, czyli amatorom biegów na dużych wysokościach. Coraz większą popularność zyskują górskie maratony, a nawet ultramaratony. Ich uczestnikom potrzebny będzie lekki model dobrze trzymający się pleców i przylegający do ciała. Pojemność plecaków do biegania nie przekracza zwykle 15 litrów. Ważna będzie także odpowiednia wentylacja oraz rozmieszczenie kieszeni, które zapewnią szybki dostęp do bidonu czy batonów energetycznych. Takie założenia spełnia na przykład plecak biegowy Salomon. Gdzie kupić takie akcesoria, a także inne produkty przeznaczone dla turystów, jak na przykład buty trekkingowe? Kraków to miejsce oddalone od gór tylko o 100 kilometrów, więc warto poszukać odpowiednich sklepów właśnie pod Wawelem.