Jak uniknąć spotkania z TOPR-em? Zasady bezpiecznego chodzenia po górach

Jak uniknąć spotkania z TOPR-em? Zasady bezpiecznego chodzenia po górach

bezpieczne chodzenie po górach

Chcesz zobaczyć szczyty Tatr z bliska, a nie tylko na zdjęciach? Marzy Ci się wyjście na Rysy? Zanim ruszysz na górski szlak, musisz poznać kilka zasad bezpiecznego poruszania się w skalistym terenie z dala od zabudowań. Jeśli będziesz ich przestrzegać, powinieneś nie tylko bezpiecznie zdobyć jakiś szczyt, ale i bezpiecznie z niego zejść. A przy okazji uniknąć potrzeby dzwonienia po pomoc do ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Plan i wyposażenie

Wyjazd w Tatry trzeba dobrze zaplanować. I nie chodzi tutaj o rezerwację biletu na pociąg czy odpowiednie przygotowanie samochodu na dojazd do Zakopanego. Najważniejsza jest właściwa ocena własnych możliwości i wybór dostosowanego do nich szlaku. Wspomniane we wstępie Rysy nie będą najlepszym pomysłem dla początkującego turysty – lepiej wybrać mniej eksponowany szczyt lub dolinę. Zaplanuj też trasę tak, by zdążyć bezpiecznie zejść z gór przed zmierzchem. Skorzystaj w tym celu z mapy, która zawiera informacje o przybliżonym czasie pokonywania poszczególnych odcinków.

Mapę trzeba zresztą zabrać ze sobą – to jeden z ważnych elementów górskiego ekwipunku. Niezbędnych elementów wyposażenia jest więcej. Przydatne będą solidne górskie buty Salomon. Sklep turystyczny warto odwiedzić również po to, by zaopatrzyć się w inne części stroju – przydać mogą się czapki zimowe męskie Salomon, kurtka oraz peleryna przeciwdeszczowa. Nie zapomnij zabrać na szlak wody oraz czekolady – w chwilach osłabienia pomoże dostarczyć organizmowi węglowodanów. Do plecaka spakuj też bandaż elastyczny i plastry, pamiętaj o czapce z daszkiem i okularach przeciwsłonecznych. Wysokiej jakości przedmioty z pewnością znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę hasło “Salomon sklep internetowy”.

Szlak i pogoda

Pierwsze górskie wycieczki najlepiej planować latem, gdy można być pewnym, że na naszej trasie nie będzie zalegał śnieg. A ten na szlakach w wyższych partiach Tatr może zalegać jeszcze na początku czerwca! Ważną zasadą jest również trzymanie się szlaku. Nie zbaczamy z niego, bo przecież w Tatrach poruszamy się po terenie należącym do parku narodowego, a chyba nie chcemy niszczyć przyrody? To jednak ważne także z powodów bezpieczeństwa – schodzenie ze szlaku to prosta droga, by się zgubić albo dojść w miejsce, z którego nie da się już zawrócić.

Po drodze trzeba też zwracać uwagę na to, co dzieje się nad głową, czyli warunki pogodowe. Jeśli synoptycy przewidują burze, lepiej przełożyć wyprawę na inny dzień. W Tatrach pogoda potrafi jednak zmieniać się bardzo szybko i wcale nie jest to wyświechtany frazes. Jeśli widzisz nadciągające czarne chmury albo, co gorsza, słyszysz grzmoty – czym prędzej zawróć i opuść odsłonięty teren.

Towarzysze

W góry lepiej nie wychodzić samotnie. Idąc we dwójkę czy w grupce jest nie tylko raźniej, ale i bezpieczniej. W czasie samotnej wędrówki nawet niewielkie skręcenie czy rozładowana bateria w telefonie mogą sprawić potężny problem. I jeszcze jedno: lepiej mieć zapisany w telefonie numer do TOPR-u. Lepiej, by nie trzeba było z niego korzystać, ale Tatry bywają zdradliwe nawet dla najlepiej przygotowanego turysty.