Niezbędne wyposażenie gabinetu stomatologicznego, na które rzadko zwracamy uwagę

Niezbędne wyposażenie gabinetu stomatologicznego, na które rzadko zwracamy uwagę

wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Gabinet stomatologiczny jest miejscem, które zna każdy. Spożywanie słodkich napojów i zaniedbania związane z dbaniem o higienę jamy ustnej sprawiają, że coraz większa ilość populacji musi poddać się leczeniu stomatologicznemu. Mimo iż kliniki dentystyczne są tak często odwiedzanymi miejscami, to jednak rzadko pacjenci zwracają uwagę na sprzęt, w który są wyposażone. Jakimi narzędziami posługują się stomatolodzy?

Podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy pacjentom wchodzącym do gabinetu dentystycznego jest unit stomatologiczny. Choć nazwa ta brzmi tajemniczo, nie jest to nic innego jak fotel pacjenta wyposażony w spluwaczkę, lampę oraz pulpit dentysty. Nowoczesne unity mogą mieć zamontowany także monitor przeznaczony do wyświetlania zdjęć panoramicznych. Zazwyczaj ten „mebel” posiada również konsolę, na której umieszczone są przyrządy pomagające w leczeniu, m.in. wiertła stomatologiczne. Zastanawiacie się gdzie lekarze zakupują takie wyposażenie? Otóż niejeden sklep dla stomatologów oferuje świetnej jakości unity.

Akcesoria, na które rzadko zwracamy uwagę

Czasem udając się na wizytę w gabinecie stomatologicznym wydaje nam się, że jej cena jest zbyt wygórowana. Jednakże rzadko bierzemy pod uwagę fakt, że wliczone są w nią koszty jakie lekarz musi ponieść zakupując różne jednorazowe akcesoria oraz preparaty do dezynfekcji czy sterylizacji. Często nie zastanawiamy się nad tym, że końcówki stomatologiczne powinny być poddawane sterylizacji po każdym pacjencie, aby zapewnić jak najlepszą higienę wykonanej usługi. Również takie akcesoria jak wkłady do spluwaczki, kubeczki jednorazowe, rękawiczki czy maski ochronne lekarze wymieniają po wyjściu każdego pacjenta, a przed wejściem kolejnego.