Kobiece gwiazdy. Najsłynniejsze piłkarki na świecie

Kobiece gwiazdy. Najsłynniejsze piłkarki na świecie

stroje piłkarskie

Kobieca piłka nożna dynamicznie się rozwija, a stroje piłkarskie z nadrukiem zawierającym nazwisko gwiazdy kobiecego futbolu sprzedają się coraz lepiej. W Polsce najsłynniejsze piłkarki świata wciąż są jednak postaciami anonimowymi dla społeczeństwa. Przybliżamy nazwiska najlepszych zawodniczek kobiecego futbolu występujących obecnie na boiskach całego świata.

Marta i brazylijskie stroje piłkarskie

Kolor kanarkowy – to barwa, którą od kilkudziesięciu lat wyróżniają się brazylijskie stroje piłkarskie. Na zamówienie można wydrukować na nich dowolne nazwisko, ale w świecie kobiecego futbolu najwięcej znaczyłby napis “Marta”. Tak jest bowiem nazywana Marta Vieira da Silva, jedna z najlepszych zawodniczek w historii dyscypliny. W XXI wieku FIFA aż sześć razy uznała ją za najlepszą piłkarkę roku na świecie, a urodzona w 1986 roku zawodniczka nadal odnosi sukcesy – wśród nich są między innymi medale igrzysk olimpijskich.

Złota Piłka dla kobiet

Złota Piłka przyznawana przez magazyn “France Football” to jedno z najcenniejszych indywidualnych wyróżnień, na jakie można zapracować na murawie. Przez lata to trofeum było jednak zarezerwowane wyłącznie dla panów. Złota Piłka dla kobiet pojawiła się dopiero w 2018 roku.

Jej pierwszą laureatkę została Ada Hegerberg, norweska zawodniczka występująca we francuskiej drużynie Olympique Lyon. Ta występująca w ataku piłkarka słynie ze skuteczności, a na liście sukcesów ma aż cztery triumfy w Lidze Mistrzyń oraz wicemistrzostwo Europy z reprezentacją.

Drugą laureatką Złotej Piłki została Amerykanka Megan Rapinoe. Występuje na pozycji pomocniczki w Reign FC w Stanach Zjednoczonych. Na wyróżnienie zapracowała przede wszystkim świetną postawą na mistrzostwach świata rozegranych latem 2019 roku we Francji – z sześcioma bramkami została jedną z najskuteczniejszych piłkarek turnieju.