O czym warto pamiętać, szyjąc ubrania wiskozowe samodzielnie?

O czym warto pamiętać, szyjąc ubrania wiskozowe samodzielnie?

wiskoza

W sklepach odzieżowych znajdziemy wiele ciekawych ubrań. Duży wybór sprawia jednak, że nie zawsze jesteśmy w stanie zdecydować się na konkretny model. W takiej sytuacji osoby, które mają chociaż odrobinę zdolności krawieckich, nieraz decydują się na własnoręczne uszycie sukienki, spódnicy czy bluzki. Ubrania letnie, najlepiej wykonać z lekkiej i przewiewnej tkaniny. Wiskoza to idealne rozwiązanie właśnie na tę porę roku. O czym jednak musimy pamiętać, szyjąc z niej odzież? Sprawdź!

Wiskoza – jakie ma właściwości?

Wszyscy amatorzy samodzielnego szycia, z pewnością doskonale znają najróżniejsze materiały. Wiskoza to tkanina, po którą większość z nas sięga z bardzo dużą chęcią. Jest bowiem delikatna i niezwykle przyjemna w dotyku. Nosząc ubrania wiskozowe, możemy być pewni, że nasze ciało będzie swobodnie oddychać. Nie powinniśmy więc się pocić ani przegrzewać. Wiskoza na metry jest również stosunkowo tania. Najczęściej zapłacimy za nią ok. 15-30 złotych. Nic więc dziwnego, że materiał ten gości w wielu polskich szafach. 

Jak szyć odzież z wiskozy?

Szyjąc ubrania z wiskozy, powinniśmy pamiętać, że jest to bardzo delikatna tkanina. Należy zatem używać małych igieł oraz cienkich nici, dopasowanych kolorystycznie do naszego materiału. Przygotowując tkaninę, warto zostawić delikatny zapas. Wiskoza lubi się bowiem kurczyć oraz zniekształcać. Co więcej, przed rozpoczęciem szycia, warto namoczyć materiał w bardzo zimnej wodzie. Powinien w ten sposób nabrać “odporności” na niekontrolowaną zmianę swojego kształtu.