Włoski makaron i jego rodzaje – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Włoski makaron i jego rodzaje – co powinniśmy o nim wiedzieć?

włoski smaczny makaron

Makaron to składnik, który bezsprzecznie kojarzy się nam głównie z kuchnią włoską. W Polsce bardzo chętnie przygotowujemy na jego bazie spaghetti z sosem pomidorowym, smaczną lasagne czy wszelkiego rodzaju sałatki. Wszystkie te dania są wyjątkowo szybkie i łatwe do przygotowania. Nic więc dziwnego, że na naszych stołach tak często gości makaron. Sklep, w którym go zakupimy, znajduje się niemalże na każdym rogu. Warto jednak pamiętać, że typowo włoskie wyroby nieco odbiegają od tych, które znajdziemy w zwykłym polskim supermarkecie. Dlaczego?

Włosy producenci – wyjątkowy smak

Udając się do włoskiego sklepu spożywczego bądź miejsca, gdzie sprzedawane są sprowadzane zza granicy wyroby, naszym oczom ukaże się z pewnością pasta Morelli czy Le Veneziane tortellini. Są to dwie bardzo znane firmy, których makarony cieszą się popularnością na niemalże całym świecie. Przygotowywane są ze specjalnie wyselekcjonowanych składników, a ich smak podbija kubki smakowe obywateli najróżniejszych państw świata. Osoby, które fascynują się kuchnią włoską, powinny zatem chociaż raz w życiu spróbować takich tradycyjnych makaronów rodem ze słonecznej Italii.

Włoskie makarony – liczne rodzaje i kształty

W polskich sklepach najczęściej kupimy makaron do lasagne, spaghetti, nitki, świderki, kokardki, wstążki czy rurki. Warto jednak pamiętać, że ich włoskie odpowiedniki posiadają całkowicie inne nazwy. Jak więc odnaleźć się w gąszczu przeróżnych informacji? Wystarczy zapamiętać następujące pary:

  • wstążki to tagliatelle,
  • małe wstążki – fettuccine,
  • rurki – penne,
  • świderki – fusilli,
  • kokardki – farfalle.

Rodzajów włoskiego makaronu jest oczywiście o wiele więcej, jednak wyżej wymienione produkty są zdecydowanie najpopularniejsze w naszym kraju.