Bolesne leczenie dentystyczne – prawda czy mit?

Bolesne leczenie dentystyczne – prawda czy mit?

dentysta

Większość z nas odwleka wizytę kontrolną u dentysty aż do momentu wystąpienia bólu w przynajmniej jednym z zębów. Jednakże nawet wtedy, gdy odczuwalny dyskomfort nie jest zbyt dokuczliwy, staramy się jak najpóźniej ustalić wizytę u stomatologa. Jednakże zwlekanie z leczeniem dentystycznym, w momencie wystąpienia bólu, może prowadzić do poważnego uszkodzenia zęba. Wówczas może nie wystarczyć usunięcie próchnicy i konieczne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego oraz podanie pacjentowi odpowiedniego znieczulenia, którym może być np. preparat Citocartin. Cena takiej wizyty z pewnością będzie nieco wyższa, niż w przypadku zwykłego usuwania próchnicy.

Dlaczego wizyta u dentysty kojarzy się z bólem?

Dawniej udając się do stomatologa, który miał wykonać leczenie kanałowe zęba, lekarze nie posiadali takich medykamentów i sprzętów do jakich mają dostęp obecnie. Dlatego też podawano pacjentom słabsze środki znieczulające lub całkowicie ich unikano. Z tego właśnie powodu wizyty u dentysty często kojarzą nam się z bólem. W minionych latach lekarze nie znali jeszcze mocniejszych preparatów znieczulających, do jakich należy np. Citocartin 200. Sklep stomatologiczny czy hurtownia dentystyczna to miejsca, w których niemal zawsze można otrzymać ten medykament. Po zaaplikowaniu go w dziąsło pacjenta, ból towarzyszący oczyszczaniu kanałów jest niewyczuwalny.

Czy ekstrakcja zęba boli?

Na to pytanie odpowiedź brzmi: i tak i nie. Chirurg usuwający zęba, z pewnością poda nam silny środek znieczulający taki jak Lignocainum Hydrochloricum. Preparat ten sprawi, że będziemy czuć odrętwienie w obrębie szczęki, dzięki czemu ból związany z usunięciem zęba będzie niewyczuwalny. Jednakże możemy odczuwać nacisk na szczękę, wywołany przez działania chirurga. Niestety taki dyskomfort musimy wytrzymać, by zabieg zakończył się powodzeniem.