Włoski czy polski – który makaron wybrać?

Włoski czy polski – który makaron wybrać?

makaron

Makaron to baza do wielu dań wywodzących się z różnych kuchni świata. Niemalże każdego dnia dodajemy go do zupy, czy też polewamy aksamitnym sosem, tworząc tym samym wyjątkowe potrawy. Często zadajemy sobie jednak pytanie, jaka pasta będzie najlepsza. W tym artykule postaramy się zatem podpowiedzieć, który makaron wybrać – typowo włoski czy tradycyjny polski? Sprawdź!

Makarony włoskie – dlaczego warto po nie sięgać?

Włoskie makarony cieszą się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Nic zatem dziwnego, że na marketowych półkach coraz częściej możemy dostrzec pastę Morelli czy nawet i italskie makarony bezglutenowe bio. Sklep, w którym zakupimy klasyczne wyroby włoskie, znajdziemy obecnie niemalże w każdej większej miejscowości. Dlaczego jednak warto po nie sięgać? Taka pasta potrafi odmienić smak wielu potraw oraz sprawić, że każdy posiłek zamieni się w cudowną ucztę dla naszych zmysłów. Dodatkowo możemy urozmaicić swoje dania, wybierając np. naturalnie barwiony makaron penne. Cena takiego produktu jest przystępna dla każdego z nas. Za jedno opakowanie zapłacimy bowiem jedynie kilka złotych. 

Polskie makarony – czy będą równie dobre?

Pamiętajmy jednak, że makaron to nie tylko wyrób produkowany we Włoszech. Również i w naszym kraju powstają przepyszne pasty, które wzbogacą smak wielu dań. Najlepiej używać ich oczywiście do naszych tradycyjnych polskich potraw, takich jak chociażby rosół. Niedzielny posiłek bez ojczystego makaronu nigdy nie będzie bowiem smakował tak samo. 

Podsumowując, starajmy się wybierać taki makaron, który uznamy za najlepszy do aktualnie przyrządzanych przez nas potraw.