Jakie warunki muszą spełniać dobre buty górskie?

Jakie warunki muszą spełniać dobre buty górskie?

buty górskie

Nie ważne czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z wycieczkami górskimi, czy jesteś już doświadczonym taternikiem – zawsze powinieneś zadbać o właściwe przygotowanie się na spacer lub wspinaczkę. Oczywiście nie wymagamy, aby każdy weekendowy spacerowicz kupował najlepsze (co często oznacza – najdroższe) buty górskie. Jest kilka cech, które powinny posiadać każde buty górskie. Salomon oraz inni producenci oferują duży wybór butów, czym więc można się kierować przy zakupie? Zobacz naszą listę!

Wytrzymała podeszwa

Jest to ważna część buta, ponieważ chroni nas od ran i świetnie amortyzuje. Buty salomon gore tex, dzięki materiałowi Energy Cell powstrzymują wstrząsy zapewniając wygodny spacer.

Szybkie wiązanie

W trakcie wędrówki nie powinniśmy być co chwilę zatrzymywani przez rozwiązujące się obuwie. Buty salomon xa pro 3d to dziecięcy model pozwalający młodym podróżnikom samodzielne ubieranie butów, dzięki temu, że są one wyposażone w rzepy.

Dla dorosłych, można pomyśleć nad systemami, które umożliwiają szybkie wiązanie i rozwiązywanie butów oraz schowanie sznurówki do specjalnych kieszonek.

Przyczepność

Lasy mają swój własny mikroklimat – jest tam zawsze chłodniej i panuje wyższe stężenie wilgotności, więc podłoże jest też często śliskie. Jeśli dodamy do tego nierówności, różnej wielkości kamienie i kamyki oraz porozrzucane gałęzie możemy mieć pewność, że się poślizgniemy. Wybierając buty o odpowiedniej przyczepności możemy ograniczyć ilość takich wypadków.

Wysokość

Wysokość buta jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, niższe buty nie dają tak samo dużej stabilizacji dla naszej kostki, co przy przewróceniu może skutkować jej zwichnięciem lub skręceniem. Po drugie spacerując w łonie natury istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotkamy jakiegoś przedstawiciele królestwa zwierząt. Gdy będzie to zajączek lub bocian, nie będzie żadnego problemu. Jeśli natomiast staniemy na żmii możemy mieć nieprzyjemną przygodę….

Pamiętaj, żeby dopasować do siebie buty, tak aby być zadowolonym!