Kołdry puchowe – jak o nie dbać, aby móc z nich korzystać latami?

Kołdry puchowe – jak o nie dbać, aby móc z nich korzystać latami?

kołdry puchowe

Kołdry 160×200, 200x22opuchowe to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych. Na szczęście nie musimy ich kupować co roku, ponieważ przy odpowiedniej pielęgnacji możemy się z nich cieszyć nawet przez kilka lat. A czym dokładniej będzie to regularne dbanie o pościel?

Codzienna pielęgnacja

Jedną z zasad dbania o kołdrę, ale również o każdy inny przedmiot jest codzienna, systematyczna pielęgnacja. W naszej sytuacji oznacza to, że po wstaniu będziemy trzepać kołdrę. Celem tego zachowania jest równomierne rozłożenie materiału, tak aby cały mógł wyschnąć. W nocy często zdarza nam się pocić, a dobrze wiemy, że ciepłe i wilgotne przestrzenie to idealne miejsce dla drobnoustrojów. Ułożenie kołdry, tak aby mogła równomiernie “oddychać” sprawi, że puch będzie mógł wyschnąć, dzięki czemu ograniczmy możliwość rozwoju grzybów i bakterii.

Raz w tygodniu

Raz na jakiś czas powinniśmy zmieniać pościel oraz wietrzyć ją na świeżym powietrzu. Dzięki temu zadbamy o nasza higienę, a kołdra będzie dłużej zachowywać swoją świeżość. Oczywiście ten czas należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb – jeśli byliśmy chorzy lub myjemy się o poranku pościel należy zmieniać częściej itp.

Raz na kilka miesięcy

Pościel, a szczególnie tą z puchu należy prać. Co do czasu pomiędzy jednym a drugiem praniem, to powinien on wynosić około 4 miesięcy, ale tutaj wracamy do wietrzenia i zmieniania pościli. Jeśli te działania są podejmowana regularnie czas może wydłużyć się nawet do pół roku. Sami powinniśmy sprawdzać czy nie nastąpił już moment, w którym należy uprać kołdrę.

Jeśli chodzi o samo pranie, to jak dobrze wiecie im wyższa temperatura tym teoretycznie lepiej, ponieważ zabija więcej zarazków. Jednak przed praniem należy sprawdzić, jaki program i temperaturę oraz proces suszenia zaleca producent. Słuchanie się zasad dotyczących pielęgnacji sprawi, że pościel nie zepsuje się podczas prania w pralce.