
Na ulicach, szczególnie zimą, można zobaczyć coraz więcej biegaczy używających masek antysmogowych. Niestety konieczność ich używania nie jest chwilową modą. Poziom zanieczyszczenia powietrza w większości miast i wsi regularnie przekracza obowiązujące normy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli i zastosowaniu masek do biegania. Dowiesz się, dlaczego ich noszenie jest ważne i jaką ochronę gwarantuje maska do biegania.
Czy warto nosić maski antysmogowe?
Na samym początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy w ogóle jest sens noszenia maseczki. Zacznijmy od tego, że stan powietrza w Polsce, mimo wprowadzanych przepisów starających się uregulować poziom zanieczyszczenia, w każdą zimę się pogarsza. Przedstawiane badania ukazują, że pyły zawieszone w powietrzu zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu oddechowego. Dodatkowo odnotowuje się ich negatywny wpływ na układ krwionośny i nerwowy. Efekty smogu możesz więc odczuć po wielu latach, choć są osoby, które odnotowują pogorszenie oddychania po bezpośrednim wyjściu na zewnątrz w zimie.
Podczas biegania oddychamy dużo intensywniej i głębiej. Biegacze spędzają też stosunkowo więcej czasu zimą na zewnątrz niż inni ludzie, z uwagi na długość trwania treningu. To bezpośrednio naraża drogi oddechowe.
Pamiętaj! Decyzja o zakupie maski nie oznacza, że będziesz musieć nosić ją na każdy trening. Jest to jednak urządzenie, które daje Ci możliwość zabezpieczenia się w dni, które nie sprzyjają zdrowemu oddychaniu.
W jaki sposób chroni Cię maska?
Na skuteczność maski składa się kilka kluczowych czynników. Pierwszym z nich jest jej rozmiar. Za duża maska będzie odstawać od twarzy, co znacząco wpłynie na jej funkcjonalność. Z kolei zbyt mały rozmiar będzie niekomfortowy w użytku i zdecydowanie utrudni aktywność fizyczną. Warto również zwrócić uwagę na to, czy maska zawiera nosek gwarantujący szczelność. Kolejnym aspektem jest materiał, z którego jest wykonana. Używane tkaniny muszą w pełni dopasowywać się do twarzy, przy tym być wygodne i komfortowe. Materiał wypełniają filtry i to one są głównym czynnikiem gwarantującym sukces. Jest to element, który stanowi podstawę bazę ochrony i wymaga dokładnego rozwinięcia.
Jakie filtry znajdują się w maskach antysmogowych?
Specjalne filtry, stosowane w maskach antysmogowych, chronią przed poszczególnymi cząsteczkami zawieszonymi w powietrzu. Posiadają one odpowiednie certyfikaty, które świadczą o ich ochronie. Filtry stosowane w Unii Europejskiej to:
- FFP1,
- FFP2,
- FFP3,
które kolejno zapewniają ochronę 80, 94 i 99% przed mikropyłami. Możesz spotkać się również z filtrami amerykańskimi o oznaczeniach:
- N95,
- N99,
- N100,
które zgodnie z numerami mają dawać 95, 99 i prawie 100% ochronę przed mikrocząsteczkami.
Na rynku znajdziesz różne rodzaje filtrów. Najczęściej wybieranymi są filtry HEPA, węglowe oraz ich połączenie. Wszystkie te rodzaje odznaczają się wysoką skutecznością (99-100%). Dodatkowym atutem, świadczącym na plus masek węglowych, będzie ich ochrona przed bakteriami, wirusami oraz toksynami oraz pyłkami kwiatów i kurzu. Natomiast filtry HEPA wyłapują drobinki o średnicy większej niż 0,3 mikrometra i mniejszej niż 2,5 mikrometra. Stanowi to niesamowitą efektywność filtra.
Mamy nadzieję, że w tym artykule udowodniliśmy słuszność stosowania masek do biegania. Dobrze dobrana maska, z odpowiednimi technologiami oraz filtrami stanowi nawet około 100 procentową ochronę. Stan powietrza niestety nie ulega poprawie, a biegając na zewnątrz jesteśmy narażeni na wdychanie substancji, które mogą powodować groźne problemy zdrowotne. Maski są zatem zabezpieczeniem na przyszłość.