Odżywka białkowa na masie i redukcji – po co się ją stosuje?

Odżywka białkowa na masie i redukcji – po co się ją stosuje?

Odżywka białkowa na masie - dla kogo?

Lata mijają, suplementy dla sportowców i ich rynek rośnie w najlepsze, a my wciąż pytamy – co daje odżywka białkowa? Jak stosować takie produkty? W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób suplementacja protein okazuje się korzystna w okresie redukcji oraz po co stosowana jest odżywka białkowa na masie

Odżywka białkowa na masie dla sportowców

Żyjąc bez zaprzątania sobie głowy aktywnością fizyczną, człowiek powinien przyjmować 0,8-1,2g białka na kilogram masy ciała. Takie zapotrzebowanie na proteiny w stu procentach wypełnia nawet dieta zbilansowana bez głębszych refleksji. W okresie budowania masy mięśniowej, a więc zwiększonej intensywności treningów, zapotrzebowanie wzrasta. Oscyluje wtedy w okolicach 2g na kilogram masy ciała. Odżywka białkowa na masie, dostępna na https://sportodzywki.pl, może nam pomóc w jego wypełnieniu.

Budując masę mięśniową musimy być na nadwyżce kalorycznej. Oznacza to jedzenie więcej kalorii niż codziennie spalamy. Odpowiednio zbilansowana dieta na masie wypełnia zwiększone zapotrzebowanie, problemem jednak może być niedostateczny apetyt. Suplementacja białka przydaje się tym osobom, które nie mogą już patrzeć na mięso, nabiał i wszystko co wysokobiałkowe. Dzięki WPC, WPI czy WPH łatwo dostarczymy dużo białka w małym posiłku.

Odżywka białkowa na masie przydaje się szczególnie weganom. Proteiny same w sobie są sycące, a wegańskie źródła białka – soja, ciecierzyca czy soczewica – mają dużą objętość i dodatkowo sycący błonnik. Z pomocą w dobiciu makro przychodzi odżywka białkowa dla wegan na bazie białka roślinnego.

Odżywka białkowa na redukcji dla sportowców

Nawet nie trenując, podczas odchudzania się należy zwiększyć podaż białka do około 1,6g na kilogram masy ciała. To pozwoli zapobiec katabolizmowi – spalaniu mięśni zamiast tłuszczu. 

W okresie redukcji jesteśmy zmuszeni odmówić sobie części lubianych produktów. O ile na masie możemy pozwolić sobie na ciastka czy rozsądną ilość czekolady, tak tutaj makro jest nieubłagane. Kalorie trzeba ciąć! Suplementy białkowe dla sportowców występują jednak w tak wielu wariantach smakowych, że nie zdążymy zatęsknić za ukochanymi słodyczami. Czekoladowe omlety proteinowe, owsianka o smaku waniliowym czy shake przypominający popularne ciastka są w zasięgu karty kredytowej. 

Niestety, współczesna technologia żywienia nie pozwala (jeszcze) na odtworzenie naszych ulubionych smaków  1:1. Różnica będzie zawsze. Niemniej, lepsze to niż nic!

Suplementy białkowe – na masie i na redukcji

Maksymalnie 2 godziny po zakończeniu treningu powinniśmy spożyć posiłek bogaty w białko i węglowodany. Po dwóch godzinach okno anaboliczne się zamyka. Zjedzenie później czegoś ,,normalnego” nie będzie już tak skuteczne w kwestii potreningowej regeneracji. Odżywka białkowa dla sportowców rozpuszczona w shakerze i zabrana ze sobą na siłownię to szybkie, pełnowartościowe i łatwo przyswajalne białko ,,na już”.

Suplementy białkowe przed treningiem to dobry pomysł niezależnie, czy jesteśmy na masie czy na redukcji. Proteiny nieco osłonią mięśnie przed ich rujnowaniem w trakcie podnoszenia ciężarów.

Suplementy proteinowe dla sportowców przydadzą się także osobom, które z racji trybu życia nie mają możliwości uporządkowania swojej codziennej diety. Praca zmianowa, zawodowi kierowcy TIRów i generalnie zawody, w których życie może nas zmusić do jedzenia ,,byle czego byle szybko” – białkowe koktajle na masę, na bazie odżywki dla sportowców to o wiele lepszy wybór niż szybkie stołowanie się pod złotymi łukami.

Odżywka białkowa – co daje? Jak widać, w niektórych przypadkach okazuje się bardzo pomocna. Niemniej, suplementy proteinowe dla sportowców nie zastąpią zdrowej, zbilansowanej diety. Chcąc być fit to właśnie o talerz trzeba zadbać w pierwszej kolejności.